پیام معاونیت علمی

دانشگاه‌ها اعم از دولتی و خصوصی علاوه بر تولید دانش، تربیت و تحقیق، نقش و کارکرد تأثیرگذاری بعنوان عقل منفصل و نقاد جامعه دارد که باید آن را شناخت و در خدمت ایجاد یک نظام اجتماعی آزاد، عادلانه، اخلاقی و در عین حال رو به پیشرفت‌های همه‌جانبه قرار داد. ایفای نقش دانشگاه به منزله عقل نقاد جامعه، بیش و پیش از هر چیز نیازمند به رسمیت‌شناختن جایگاه و منزلت آن و توجه به‌حقوق و حرمت دانشگاهیان و دانشجویان است.

گفت‌وگو و کنش فعال میان سه نهاد؛ یعنی دانشگاه، فرهنگ و جامعه بر سر مسائل مشترک در جامعۀ انسانی همواره دشوار بوده است. حاصل این دشواری عدم توازن پیوند میان دانشمند، روشنفکر و سیاست‌ورز جامعه است.

با این نگاه، هیأت علمی و رهبری دانشگاه دانش با تأسی از اهداف مقدّس ملّی و اسلامی خویش در جهت ارتقای ظرفیت‌های مسلکی فرزندان میهن در چارچوب ارایۀ خدمات علمی- تدریسی، خود را متعهد می‌داند  تا ظرفیّت‌های علمی- تحقیقی دانش‌آموخته‌های این نهاد را برای تولید علم و آگاهی‌های نُوین نیز مساعد سازد؛ چراکه تنها حفظ مؤقت دست‌آوردها و آموزنده‌های اسلاف دانش و تحقیق در مغز، به‌معنای  رشد و توسعۀ علمی شمرده نمی‌شود؛ بلکه زمانی انسان می‌تواند مؤجد ابداع، ایجاد، اختراع و اکتشاف شود که قدرت تحقیق را درعرصه‌های علوم در نظام عقلی خودش به‌دست آرد و خود بتواند که حرف جدیدی را در علم، عرضه کند؛ چنان‌که همۀ دست‌آوردهای علمی بشری از ریز‌ترین تا سترگ‌ترین کشف و اختراع در زمینه‌های ساینس و فن‌آوری، مولود و مرهون رشد عقلی پیشگامان دانش‌های طبیعی و بشری در نتیجۀ تحقیقات علمی است که با تلاش خستگی‏ناپذیر خویش، کاروان بشریّت را به بُلندای تاریخ رسانیده‏اند.

رسالتی که دانشگاه در جهت اعتلای جامعه و سرنوشت یک کشور و ملت دارد بر هیچ کس پوشیده نیست و گردانندگان سرخ این مهم، اهل تحقیق و نخبگان متعهد و متخصص هستند؛ اگر دانشگاه‌ها و حوزه های علمی خالی از مردانی دانشمند و متخصص شوند، آنگاه باید منتظر فاجعه باید بود.

ما، متهعد به انجام وظیفۀ صادقانه و عاری از هرنوع تبعیض و تعصب هستیم و به‏خاطر انجام هرچه بهتر فعالیت‏های علمی خود نیازمند ترغیب و هم‏کاری شما می‏باشیم تا به استعانت و یاری الله(ج) گام‏های مؤثر و بُلندی را در عرصه‏های علمی برداریم. به آرزوی پویایی و گسترش علم و دانش در میهن زیبای ما.

با احترام

معاونیت علمی موسسه تحصیلات عالی دانش

تماس با مسؤل عمومی نهاد دانش

0704 9999 81